List motywacyjny

Pamiętaj, że podanie lub list motywacyjny są to pisma uzupełniające życiorys, ale mogą też występować samodzielnie w zależności od oczekiwań pracodawcy. Wyżej wymienione dokumenty składasz najczęściej w odpowiedzi na:

· ofertę lub informację prasową,

· po rozmowie telefonicznej z pracodawcą,

· w wyniku rekomendacji znajomych.

Podanie, list motywacyjny piszesz na białej kartce papieru formatu A-4. Treść listu powinna być zwięzła, konkretna, przedstawiona w sposób estetyczny i bezbłędny. Jeśli posługujesz się maszyną do pisania lub komputerem, pamiętaj o własnoręcznym podpisie.

W dokumentach tych powinieneś umieścić zawsze, w określonym porządku następujące elementy:

· dokładna data,

· dane osobowe nagłówek (do kogo pismo jest kierowane),

· treść (informacja o posiadanych kwalifikacjach, prośba o pracę na konkretnym stanowisku, motywacja i uzasadnienie, ewentualnie propozycja kontaktu z pracodawcą),

· własnoręczny podpis,

· wykaz załączników: ...

 

 

 

Wzór listu motywacyjnego

Imię i nazwisko                                                                                                    Miejscowość i data

Adres zamieszkania

Kod pocztowy i miejscowość

Telefon kontaktowy

 

 

 

Adresat listu (imię i nazwisko

osoby do której kierujemy list

lub nazwa działu firmy

Adres firmy

 

 

List motywacyjny

 

Szanowni Państwo!,( Szanowna Pani!, Szanowny Panie!)

!. ZDANIA WPROWADZAJĄCE- należy ustalić cel listu i źródło pochodzenia informacji o możliwości zatrudnienia.

2. KILKA ZDAŃ W POSTACI AKAPITÓW- mają dotyczyć: zainteresowania tą właśnie ofertą i firmą, planów zawodowych, potwierdzania swoich umiejętności i zalet, oczekiwań wobec przyszłego pracodawcy.

ZAKOŃCZENIE- śmiałe potwierdzenie swoich umiejętności i prośba o zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną

 

 

Zwrot Grzecznościowy

własnoręczny podpis

 

 

 

Spis Załączników

CV

ksero świadectwa lub dyplomu ukończenia uczelni

ksera świadectwa ukończonych kursów

zdjęcie

 

Przykład

                                                                                          Miejscowość i data

Imię i nazwisko

Adres zamieszkania

Kod pocztowy i miejscowość

Telefon kontaktowy

                                                                                                                          DZIAŁ PERSONALNY

Szanowni Państwo!

 

Uprzejmie proszę o przyjęcie mnie do pracy w Państwa biurze podróży. O wolnym wakacie dowiedziałam się z ogłoszenia prasowego z dnia 23 02 2000 r.

Praca ta odpowiada mi i mam odpowiednie kwalifikacje w tym kierunku. Jestem absolwentką Wyższej Szkoły Turystyki, które ukończyłam z wynikiem bardzo dobrym obroną pracy dyplomowej pt.: ”Polska- atrakcyjność oferty pobytowej”. Głównym celem mojej pracy dyplomowej była analiza porównawcza Polski z innymi krajami Europy pod względem atrakcyjności turystycznej mając na uwadze przeciętnego turystę. Przeszłam również miesięczną praktykę w biurze podróży którą oceniono celująco. Moim głównym zadaniem podczas odbywania praktyk była bezpośrednia i telefoniczna obsługa klienta polegająca na fachowym udzielaniu im informacji i doradztwie.. Umiem posługiwać się komputerem, znam system operacyjny Windows 95 i 98 (Word, Excel), szybko i dziesięciopalcowo piszę na komputerze. Mam ukończony kurs „Komputer i sekretariat” , znam obsługę urządzeń biurowych, znam dobrze język angielski językiem niemieckim posługuję się w stopniu średnim oraz posiadam podstawową znajomość języka włoskiego. Jestem osobą dyspozycyjną, kreatywną, łatwo nawiązującą kontakt z ludźmi, a przy tym kulturalną, przyjazną i chętnie pomagającą innym. Cechy te niezbędne są do wykonywania tego zawodu

Chciałabym podjąć pracę w Waszym biurze podróży, ponieważ cieszy się ono ogromnym powodzeniem nie tylko wśród przeciętnych podróżujących, ale również wśród pracowników resortu. Szczególnie ostatnio dużo się słyszy o osiągnięciach Państwa firmy w kraju i na świecie. Myślę, że w takiej właśnie firmie będę mogła się zrealizować i zdobywać doświadczenie pod okiem takich fachowców jak Państwo.

Jeśli będą Państwo zainteresowani moją ofertą, uprzejmie proszę o kontakt w celu ustalenia terminu rozmowy kwalifikacyjnej.

             Z poważaniem

                                                                                                        ....................................

Załączniki

CV

Zdjęcie

Ksero ukończenia uczelni

Ksero ukończenia kursu

Referencje – na życzenie

Własna oferta pracy

 

Coraz częściej zastępuje klasyczne podanie o pracę

Składana jest najczęściej bezpośrednio u pracodawcy, na tablicy ogłoszeń lub w masmediach (prasa, radio, Internet) oraz w Agencjach Doradztwa Personalnego. Oferta pracy składana bezpośrednio u pracodawcy powinna być poprzedzona analizą rynku pracy i oceną możliwości zatrudnienia w danym zawodzie. Twoja oferta pracy powinna być tak napisana, aby na tyle zainteresować pracodawcę, żeby zaprosił cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Przykład

Roman Nowak                                                                                          Płock, dn. 12.VII.2000r
ul. Bukowa 5 m 12
09-402 Płock
tel. 231-42-56

 

 

Pan
Jan Kowalski
Zakład Mechaniczny
ul. Lipowa 5
Płock-Radziwie

Szanowny Panie
  Szukam w okolicy warsztatu samochodowego o dobrej renomie, który może zaoferować przyuczenie do zawodu mechanika. Z kilku źródeł uzyskałem informację, że Pański Zakład jest firmą godną zaufania i działającą na najnowszym sprzęcie diagnostycznym.

  Od pewnego czasu zajmuję się obsługą samochodów, wykonuję regulację silników. Ostatnio pomagałem przy remoncie kapitalnym AUDI A4. W szkole miałem zajęcia komputerowe, więc jestem przekonany, że przy minimalnym przeszkoleniu mógłbym się nauczyć posługiwać skomputeryzowanym sprzętem diagnostycznym.
Mając za sobą te doświadczenia, a także zainteresowanie naprawą samochodów, sądzę, iż mógłbym się przyczynić do dalszego powodzenia Pańskiego Zakładu.

  Pozwolę sobie zgłosić się do Państwa w piątek 20 lipca i jeśli to możliwe, porozmawiać z Panem o możliwości ewentualnego zatrudnienia.

 

Z wyrazem szacunku,
Roman Nowak