Geneza wydarzeń związanych z realizacją projektu "Szkoła Słoneczna"

oraz

utworzeniem "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

listopad 1997

Udział Zbigniewa Henke - Wiceburmistrza Miasta Bielawy w konferencji poświęconej wykorzystaniu energii słonecznej w Ulm w Niemczech. Poznaje inż. Wernera Rauschera założyciela "I Szkoły Słonecznej” w Europie.

kwietniu 1998 Zbigniew Henke uczestniczy w konferencji w Pinkafeld w Austrii poświęconej realizacji programu Leonardo da Vinci dla Szkół Słonecznych w Europie. Poznaje prof. dr hab. J. Jauschowetz z Pinkafeld i Michaeli Feierschtein z Monachium.

maj 1998

Zbigniew Henke i Tadeusz Żurawski - Dyrektor Szkoły uczestniczą w konferencji na temat energii alternatywnej w Lubawce organizowanej przez Fundację Marschala – poznanie Pana dr Wiesława Kowalczyka – pracownika naukowego Politechniki Wrocławskiej oraz Grzegorza Wiśniewskiego Dyrektora Europejskiego Centrum Energii Odnawialnych

30 czerwca1998

Opracowanie i złożenie wniosku wdrożenia nowego modułu nauczania na bazie Zespołu Szkół Zawodowych w Bielawie: przeszkolenie nauczycieli, wyposażenie pracowni, opracowanie programów i podręczników. Złożenie wniosku do Biura Koordynacji Kadr projektu programu Leonardo da Vinci wymian i staży - promotor Tadeusz Żurawski ZSZ Bielawa, koordynator Zbigniew Henke UM Bielawa . Program dotyczył przeszkolenia 5 nauczycieli w Pinkafeld w Austrii, z których
1 miał uzyskać certyfikat. Nauczyciele – Leszek Staszewski, Jacek Torbus, Grzegorz Raganowicz, Andrzej Stasiak, Grzegorz Błachut zakwalifikowali się na szkolenie, które odbywało się w listopadzie 1998 r. i w lutym 1999 r. Zgoda Wicestarosty Macieja Weznerowicza i Dyrektora Wydziału Oświaty Tadeusza Drapicha na kontynuowanie szkolenia po przejęciu Szkoły przez Starostwo Powiatowe.

czerwiec 1998

Wizyta w Bielawie przedstawiciela DBU w Polsce Pani Wiesławy Dyki oraz Pana dr Kowalczyka w celu wybrania obiektu do realizacji następnego projektu - "Szkoły Słonecznej”- spotkanie z Burmistrzem i Wiceburmistrzem Bielawy

wrzesień 1998

Opracowanie wniosku pt. "Szkoła Słoneczna” do Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU - Zbigniew Henke, Tadeusz Żurawski. W części merytorycznej opracowanej przez pracowników Politechniki Wrocławskiej z partnerami wniosku: UM Bielawa – z udziałem finansowym 53 500 DM, DBU – 147 000 DM, ZSZ Bielawa, Berufs Bildungschule w Lingen, UM w Lingen.

 

Zgłoszenie szkoły do udziału w projekcie Multiplikatorprojekt Leonardo da Vinci „Rozwój i próbne zastosowanie standardowych kursów w zakresie technik odnawialnych źródeł energii oraz ich transfer w państwach członkowskich UE“. Akces zgłosił Zbigniew Henke – zgodę na udział wyraził Wicestarosta Maciej Weznerowicza i Dyrektor Tadeusz Drapich.

1998/99

Wykorzystanie kolektorów w technice grzewczej - szkolenia organizowane przez firme Viessmann - udział Grzegorz Raganowicz

14 kwietnia 1999

Grzegorz Raganowicz, Andrzej Stasiak i Grzegorz Błachut - nauczyciele z ZSZ w Bielawie przebywali w Pinkafeld w Austrii, gdzie przystąpili do egzaminu i po pozytywnym jego zdaniu zdobyli wykształcenie: SOLARTEUR - specjalność: termiczne i fotowoltaiczne urządzenia solarne.

kwiecień 1999

Zespół Szkół Zawodowych w Bielawie zgłosił chęć udziału w międzynarodowym projekcie o nazwie „GLOBAL SOLAR PARTNERS”, który dotyczył wykorzystania energii słonecznej i zastosowania jej w różnych dziedzinach życia. Spośród kilku możliwych dziedzin tematycznych nasza Szkoła zdecydowała się na temat: „Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego” w aspekcie danych historycznych, geograficznych, ekonomicznych oraz technicznych Polski – Bielawy, dotyczących zastosowania energii słonecznej. Przygotowanie wniosku - Grzegorz Raganowicz.

czerwiec 1999

do

marzec 2000

Organizator projektu – BP Solar Energy Edukation, poinformował o zakwalifikowaniu się 150 szkół z całego świata, w tym naszej szkoły do dalszego etapu projektu. W ramach współpracy międzynarodowej zostały utworzone grupy tematyczne, które współpracowały nad tematami o podobnej treści. Do naszej grupy tematycznej przydzieleni zostali partnerzy z Malezji i Filipin. Jednak z powodu braku możliwości nawiązania kontaktu, nasza szkoła na podstawie określonych w programie kryteriów nawiązała kontakt ze szkołami z Nowej Zelandii, Grecji, Finlandii, Holandii, Japonii i USA. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach z zakresu techniki solarnej oraz utrzymywali korespondencję droga elektroniczna z uczniami innych krajów. Magdalena Pawłowska, Rafał Kogut, Łukasz Stefaniak,  Michał  Sadowski opracowali pracę pt. "Wykorzystanie energii promieniowania słonecznego", na podstawie własnych i kolegów z innych państw wyników pomiarów i badań. Nauczyciel prowadzący zajęcia oraz reprezentujący naszą Szkołę - Grzegorz Raganowicz. Rezultaty projektu.             

                                                                        

wrzesień 1999

Otrzymanie aprobaty projektu "Szkoły Słonecznej" przy Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie przez dr Urlicha Witte - DBU w Lingen.

18 października 1999

Zarząd Miasta Bielawa pozytywnie zaopiniował wniosek Wydziału Przygotowania i Realizacji Inwestycji Urzędu Miejskiego o zapewnienie w budżecie 2000 roku środków finansowych na realizację projektu "Szkoły Słonecznej" przy Zespole Szkół Zawodowych w Bielawie. Całkowity koszt realizacji projektu został określony na 200.000 DM. Strona niemiecka, która uczestniczy w tym przedsięwzięciu, już zadeklarowała kwotę 147 tys. DM na ten cel. Pozostałe środki zabezpiecza gmina.

23 - 25 maja 2000

Udział Grzegorza Raganowicz w konferencji w Münster w Niemczech w ramach projektu Multiplikatorprojekt Leonardo da Vinci. Poznanie koordynatora projektu Pani Anne Funke, dyrektora szkoły słonecznej w Monachium Williego Kirchensteiner oraz przedstawicieli Szkół Słonecznych z całej Europy.

22 - 24 listopada 2000

Trzyosobowa grupa przedstawicieli naszej szkoły Tadeusz Żurawski, Grzegorz Raganowicz i Magdalena Czajka uczestniczyła w konferencji w Pinkafeld w Austrii zorganizowanej w ramach uczestnictwa w unijnym programie Multiplikatorprojekt Leonardo da Vinci.
grudzień 2000

Rozpoczął się remont budynku warsztatowego w naszej szkole, na dachu którego mają  zostać zamontowane kolektory do podgrzewania wody użytkowej oraz moduły fotowoltaiczne.

wrzesień-grudzień

2000

Grzegorz Raganowicz, Marek Kacprzak dostosowują podręczniki do nauki praktycznego wykorzystania energii słonecznej

"Termiczne instalacje solarne"

"Fotowoltaiczne instalacje solarne"

18 styczeń 2001

Wyjazd Grzegorza Raganowicz na szkolenie w firmie ThermoSolar Ziar na Słowacji.
20-22 luty

2001

Udział Grzegorza Raganowicza oraz Marka Kacprzaka w konferencji w Monachium w Niemczech w ramach projektu Multiplikatorprojekt Leonardo da Vinci.

23 marca 2001

Uroczyste otwarcie "Szkoły Słonecznej", w którym uczestniczył Mieczysław Jedoń- Poseł na Sejm, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych. Przyjechali również: przedstawiciel DBU w Polsce Pani Mirosława Dyki, pedagodzy ze szkól partnerskich z Lingen, Hronowa i Jesenika a ponadto Milan Nowak - dyrektor generalny słowacko-niemieckiej firmy ThermoSolar, dyrektor Szkoły Słonecznej w Pinkafeld Werner Rauscher oraz dyrektor Szkoły Słonecznej w Monachium Wilii Kirchensteiner.

W dniu tym powstał pomysł realizacji następnego projektu o nazwie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii".

czerwiec 2001

Artykuł w czasopiśmie Energia pt. "Szkoła Słoneczna w Bielawie". Autorzy Tadeusz Żurawski, Grzegorz Raganowicz,

lipiec 2001

Szkolenie dla grupy z Wołomina. Prowadzący: Tadeusz Żurawski, Grzegorz Raganowicz,

od kwietnia 2001 do lutego 2002

Opracowanie wniosku, a następnie szczegółowego projektu do Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska. Autorzy wniosku i projektu: Tadeusz Żurawski, Grzegorz Raganowicz, Andrzej Kwiatkowski. Projekt "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii" ma na celu wdrożenie nowych modułów poprzez: modernizacje kotłowni - kotłownia ekologiczna, zastosowanie pomp ciepła, opracowanie podręczników, przeszkolenie nauczycieli. Zgodę na realizacje projektu wyraził Starosta Piotr Wisniowski i Dyrektor Wydziału Oświaty Tadeusz Drapich.

25 luty 2002

Otrzymanie aprobaty projektu "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii" przy Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie przez Burmistrza Miasta Lingen. Osoby odpowiedzialne za realizacje projektu: Tadeusz Żurawski, Grzegorz Raganowicz, Tadeusz Drapich, Wiesława Dyki, Stefan Kornecki - UM Bielawa.

czerwiec 2002

Rozpoczął się remont kotłowni oraz pomieszczeń w których zostaną zainstalowane urządzenia w ramach projektu "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii".

7 czerwca 2002

Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie zostało finalistą trzeciej edycji Konkursu „Liga Inicjatyw Powiatowych” za projekt pt.: „Centrum Odnawialnych Źródeł Energii”.

12 lipiec 2002

Przyjazd do Centrum Dyrektora Rigas Valsts oraz Dainis Markus - pracownik naukowy, Viktorija Kasewska - nauczycielka z Ryskiej szkoły technicznej na Łotwie oraz Macieja Wesołowskiego - przedstawiciela Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego. Goście spotkali się najpierw z Starostą Piotrem Wiśniowskim, a następnie zwiedzili Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego i wysłuchali szczegółowych informacji Grzegorza Raganowicz na temat powstania i funkcjonowania Centrum.

19-23 sierpnia 2002

Kurs: "Termiczne instalacje solarne" Przeszkolenie 3 nauczycieli zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Górniczych z Konina w ramach projektu utworzenia "Szkoły Słonecznej" w Koninie.

17 październik

2002

Uroczystość otwarcia "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii". Dzień ten uwieńczył 1,5 roczny okres prac. Został zakończony następny polsko-niemiecki projekt.

Kardynał Henryk Gulbinowicz poświęcił zainstalowane urządzenia. Na uroczystość otwarcia Centrum przybyły m.in. władze Powiatu Dzierżoniowskiego, miasta Bielawy, partnerskiego miasta Lingen, przedstawiciel Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska – fundatorzy programu, a także zaproszeni goście z kraju i zagranicy.

21-23 październik 2002

Kurs-Seminarium Techniki grzewcze Buderus w Niemczech. Zapoznanie z działaniem, obsługą oraz produkcją urządzeń grzewczych oferowanych przez firmę Buderus. Nauczyciele uczestniczący w szkoleniu: Jacek Torbus, Jerzy Barski, Szczepan Kotowski, Józef Markiewicz, Andrzej Stasiak

7-11.11.2002

i

21-23.11.2002

Grzegorz Raganowicz oraz Jacek Torbus uczestniczyli w szkoleniu w Monachium oraz Meran (Włochy) dotyczącym pomp ciepła. Szkolenie zakończone egzaminem.

28 listopad

2002

Na konferencji zorganizowanej przez Polski Klub Ekologiczny we Wrocławiu pt. "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na przykładzie Dolnego Śląska" referat pt. „Możliwości wykorzystania energii słonecznej oraz innych źródeł odnawialnych do celów grzewczych na przykładzie Powiatowego Centrum kształcenia Praktycznego w Bielawie” przygotował i wygłosił Grzegorz Raganowicz.

4-5 luty 2003

Szkolenie zorganizowane wspólnie przez Centrum oraz Steibel-Elektron dla projektantów, montażystów i nauczycieli pt. "Dobór, projektowanie, optymalizacja c.o. i c.w.u. z wykorzystaniem pomp ciepła i kolektorów słonecznych firmy Steibel-Elektron". W szkoleniu oprócz osób przyjezdnych uczestniczyli także nasi nauczyciele: Jacek Torbus, Jerzy Barski, Szczepan Kotowski, Bogusław Słowiński, Grzegorz Błachut

20.02.2003

Wycieczka uczniów XI LO we Wrocławiu, które przystąpiło do projektu EURONATUR pilotowanego przez Polski Klub Ekologiczny. Zdobycie wiedzy na tematy odnawialnych źródeł energii rozpoczęli od zwiedzenia Centrum. Cytat z wpisu do kroniki: "Wspaniała inicjatywa, wspaniali ludzie oddani idei przybliżenia ludziom nowych technologii odnawialnych źródeł energii ......"

19 marzec

2003

Wizyta uczniów i nauczycieli z ZSS w Lublińcu.

marzec

2003

Wycieczka do Centrum uczestników konkursu "Zdolny Dolnoślązak" - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Bielawie. Cytat z wpisu do kroniki: "Myślimy że niektórzy z nasz tu właśnie będą kontynuować swą naukę, bo to prawdziwa szkoła przyszłości....."

marzec 2003

Artykuł w czasopiśmie Czysta Energia pt."W Bielawie myślą perspektywicznie". Autor Grzegorz Raganowicz

26 marzec 2003r

Uroczyste spotkanie w Centrum delegacji Izby Rzemieślniczej Departamentu Morbihan z Francji oraz przedstawicieli rzemieślników z Bielawy, Świdnicy oraz Domu Bretanii w Wałbrzychu. Goście zwiedzili Centrum oraz zapoznali się metodami i kierunkami kształcenia.

28 marzec 2003r

Wizyta przedstawicieli Instytutu Górnictwa Politechniki Wrocławskiej w tym prof. J.Sawickiego. Zapoznanie gości z możliwościami Centrum OZE oraz dyskusja na temat możliwości współpracy.

4 kwiecień 2003

Uroczystość otwarcia nowych pracowni i laboratorium technik solarnych w partnerskiej szkole - Zespole Szkół Górniczych w Koninie. Naszą Szkołę reprezentował Grzegorz Raganowicz.

23 maj 2003

I KONFERENCJA „ODNAWIALNE  ŹRÓDŁA ENERGII  W  POWIECIE DZIERŻONIOWSKIM”. Organizatorzy Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie oraz Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

3 czerwiec 2003

Podczas pobytu młodzieży ze szkół partnerskich z Lingen, 3 czerwca odbyły się wspólne zajęcia praktyczne w laboratorium technik solarnych uczniów polskich i niemieckich z partnerskiego miasta Lingen w Centrum. Uczniowie najpierw zwiedzili Centrum – pracownie warsztatowe i laboratoria oraz wysłuchali informacji dotyczących historii powstania oraz wyposażenia Centrum Odnawialnych Źródeł Energii.

7-13 czerwiec

2003

W ramach wymiany uczniowie i nauczyciele Liceul Teoretic V z Moldawskiej szkoły z Rumunii oraz ZS nr3 w Dzierżoniowie zapoznali się z urządzeniami OZE oraz zwiedzili Centrum.

16 czerwiec

2003

Międzynarodowa Konferencja Ekologiczna w Bielawie. Podczas drugiego dnia konferencji przedstawiciele strony niemieckiej i angielskiej zwiedzili Centrum.

19-20 wrzesień

2003

"Dni Energii" we Wrocławiu organizator Polski Klub Ekologiczny. W ramach zorganizowanej konferencji Grzegorz Raganowicz wygłosił referat na bazie przygotowanej prezentacje placówki pt.„Możliwości wykorzystania energii słonecznej oraz innych źródeł odnawialnych na przykładzie Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie”. PCKP przygotowało także stoisko reklamujące Centrum OZE.

24 wrzesień 2003

Przyjazd telewizji TVN. Wywiad i filmowanie Centrum do programu pt. "Odnawialne Źródła Energii na Dolnym Śląsku".

30 październik

2003

Wizyta delegacji z miasta partnerskiego Bielawy - Lingen z okazji 10-lecia współpracy. Goście zwiedzili Centrum.

30 październik

2003

Wizyta delegacji z Niemiec: z Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU - dr Urlich Witte, Wieslawa Dyki oraz Zarząd Miasta Bielawa. Wizyta miała na celu sprawdzenie efektów uzyskanych w ramach realizowanych projektów, a sponsorowanych przez DBU.

1 grudzień

2003

Zwiedzanie i zapoznanie się z historią powstania Centrum przez uczniów i nauczycieli gimnazjum w Kostomłotach.

17 grudzień

2003

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie – Cites” zorganizowało konferencję poświęconą wdrożeniu projektu nt. Działań w kierunku zintegrowanego rozwoju energetycznego dotyczącego budynków szkolnych (SchooBIE-DO). Konferencja odbyła się w Sali Rycerskiej budynku Urzędu Miasta w Dzierżoniowie. Po konferencji goście zwiedzili nasze Centrum. Maria Stankiewicz - Dyrektor   Polska Sieć "Energie Cites" oraz Grzegorz Raganowicz omówili możliwości współpracy w dziedzinie OZE.

stycznia - marzec

2004 r.

Opracowanie programu nauczania nowego zawodu: Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.
Opracowanie materiałów do wdrożenia eksperymentu dydaktycznego w zawodach: Technik urządzeń sanitarnych, Monter instalacji sanitarnych, elektryk polegającego na wdrożeniu materiału nauczania z zakresu OŹE do programów nauczania w wymienionych zawodach.

Koordynacja prac nad programem: mgr Joanna Jaskmanicka-Wilkos, mgr inż. Grzegorz Raganowicz
1.
Opracowanie programu nauczania "Technik urządzeń sanitarnych-specjalizacja: fototermiczne urządzenia konwersji energii promieniowania słonecznego",

- opracowanie treści merytorycznych, konsultacja i koordynacja merytoryczna - mgr inż. Grzegorz Raganowicz
- dostosowanie treści merytorycznych do zajęć praktycznych - mgr inż. Jacek Torbus,
- dostosowanie treści merytorycznych do przedmiotów zawodowych: zajęcia praktyczne - mgr inż. Jacek Torbus, specjalizacja, ogrzewanie i wentylacja - mgr inż. Jacek Torbus, mgr inż. Jerzy Barski, mgr inż. Andrzej Stasiak, dostosowanie planu nauczania - mgr Ireneusz Rutowicz
- przygotowanie wersji elektronicznej programu nauczania Technik urządzeń sanitarnych do potrzeb programu - mgr inż. Grzegorz Błachut, mgr Grzegorz Szymaczak, mgr inż. Andrzej Stasiak.

2. Opracowanie programu nauczania "Technik urządzeń sanitarnych- specjalizacja: pompy ciepła",
- opracowanie treści merytorycznych, konsultacja i koordynacja merytoryczna - mgr inż. Grzegorz Raganowicz
- dostosowanie treści merytorycznych do przedmiotów zawodowych: zajęcia praktyczne - mgr inż. Jacek Torbus, specjalizacja, ogrzewanie i wentylacja - mgr inż.Jacek Torbus, mgr inż. Jerzy Barski, mgr inż. Andrzej Stasiak, dostosowanie planu nauczania - mgr Ireneusz Rutowicz, przygotowanie wersji elektronicznej programu nauczania Technik urządzeń sanitarnych do potrzeb programu - mgr inż. Grzegorz Błachut, mgr Grzegorz Szymaczak, mgr inż. Andrzej Stasiak,

3. Opracowanie programu nauczania "Monter instalacji i urządzeń sanitarnych - specjalizacja: fototermiczne urządzenia konwersji energii promieniowania słonecznego",
- opracowanie treści merytorycznych, konsultacja i koordynacja merytoryczna- mgr inż. Grzegorz Raganowicz
- dostosowanie treści merytorycznych do przedmiotów zawodowych: zajęcia praktyczne - mgr inż.Jacek Torbus, specjalizacja, ogrzewanie i wentylacja - mgr inż.Jacek Torbus, mgr inż. Jerzy Barski, mgr inż. Andrzej Stasiak, dostosowanie planu nauczania - mgr Ireneusz Rutowicz, przygotowanie wersji elektronicznej programu nauczania Monter instalacji i urządzeń sanitarnych do potrzeb programu - mgr inż. Grzegorz Błachut, mgr Grzegorz Szymaczak, mgr inż. Andrzej Stasiak,

4. Opracowanie programu nauczania "Elektryk - specjalizacja: urządzenia i systemy fotowoltaicznej konwersji energii promieniowania słonecznego.",
-opracowanie treści merytorycznych, konsultacja i koordynacja merytoryczna - mgr inż. Grzegorz Raganowicz
- dostosowanie treści merytorycznych do przedmiotów zawodowych: zajęcia praktyczne, pracownia elektryczna i elektroniki - Ryszard Sopel, mgr Szczepan Kotowski, podstawy elektrotechniki i elektroniki, elektroenergetyka - mgr inż. Stanisław Zielonka, dostosowanie planu nauczania - mgr Ireneusz Rutowicz, przygotowanie wersji elektronicznej programu nauczania Elektryk do potrzeb programu - mgr inż. Grzegorz Błachut, mgr Grzegorz Szymaczak, mgr inż. Andrzej Stasiak,

5. Opracowanie programu nauczania nowego zawodu "Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej"
- o specjalizacji:
fototermiczne urządzenia konwersji energii promieniowania słonecznego, pompy ciepła, systemy termicznie  wykorzystujące biomasę do celów grzewczych,

- autor mgr inż. Grzegorz Raganowicz
- dostosowanie planu nauczania - mgr Ireneusz Rutowicz

3-5 marca 2004 r.

Konferencja w Cieszynie zorganizowana przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie – Cites pt. "Energia odnawialna jako wyzwanie dla samorządów lokalnych. Przykłady udanych przedsięwzięć w Polsce i w krajach Unii Europejskiej". Udział w konferencji Dyrektorów Joanny Jaskmanickiej Wilkos, Katarzyny Złotnickiej oraz Grzegorz Raganowicz, który przygotował prezentacje naszej placówki i wygłosił referat pt. "Aspekt dydaktyczno użytkowy utworzenia Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Bielawie".

marzec - maj 2004

Opracowanie Programu Modernizacji Oferty Edukacyjnej pt. "Energia Słoneczna szansą rozwoju", którego najważniejszym celem jest zbudowanie programu edukacyjnego dla poprawy zatrudnienia. Projekt stanie do konkursu o pozyskanie (ok.30 tyś. Euro) środków na dalsze doposażenie pracowni laboratoryjnych, warsztatowych Centrum i Szkoły w nowoczesne urządzenia z zakresu techniki solarnej.

marzec 2004

Artykuł w czasopiśmie GLOBEnergy pt. "Słoneczni pionierzy" poświęcony osiągnięciom naszej placówki w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Odsyłam na stronę www.globe-energy.pl

29-31 marca 2004

Zamieszczenie referatu w materiałach konferencyjnych w X Ogólnopolskim Forum Odnawialnych Źródeł Energii w Warszawie pt. „Aspekt dydaktyczno-techniczny utworzenia Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Bielawie SOLARTEUR”.

Autor Grzegorz Raganowicz

23 kwietnia 2004

Zwiedzanie Szkoły Słonecznej przez uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Dzierżoniowie wraz z opiekunem.
28 maj 2004

Podczas II Bałtyckiego Festiwalu Nauki w Gdańsku na konferencji pt. "Przyjazne Energie Pomorza - czyli jak zamierzamy w Gdańsku osiągnąć 7,5% udziału energii odnawialnej do 2010 roku", Grzegorz Raganowicz Dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie na zaproszenie Prezydenta i Przewodniczącego Rady Miasta Gdańska wygłosił referat pt. "Aspekt dydaktyczno-użytkowy utworzenia Centrum Odnawialnych Źródeł Energii w Bielawie".

Był to niewątpliwy zaszczyt zaprezentowania pierwszej w Polsce inicjatywy utworzenia szkoły słonecznej. Szkoła w Bielawie jest namacalnym przykładem, iż szkoła słoneczna jest strategicznym etapem na drodze rozwoju energetyki odnawialnej w każdym kraju. 

2 czerwiec 2004 Organizacja II Konferencji  poświęconej odnawialnym źródłom energii na terenie powiatu dzierżoniowskiego pt. „Zapotrzebowanie energetyczne w gminach i powiecie  z uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii”.

Organizatorzy Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie oraz Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa.

2 czerwiec 2004 Powiatowy Konkurs Ekologiczny pt. "Ziemia - Raj Utracony" w Zespole Szkół w Bielawie
7 czerwca 2004

Prezentacja Centrum OZE i szkolenie w ramach wizyty studentów z Zakładu Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie

21czerwiec 2004

Minister Gospodarki i Przemyślu przekazał pozytywną opinię MENiS odnośnie wprowadzenia w czteroletnim technikum na podbudowie gimnazjum eksperymentu pedagogicznego "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej".

28 czerwiec 2004 Minister Edukacji Narodowej i Sportu wyraził zgodę na prowadzenie eksperymentu polegającego na uruchomieniu kształcenia w zawodzie "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej".
zakończenie roku szkolnego 2003/04

Pierwsi uczniowie - monterzy instalacji solarnych. Uczniowie IV LZ i III SZ– monter instalacji i urządzeń sanitarnych, uczestnicy kursu: "Termiczne instalacje solarne" otrzymują zaświadczenia ukończenia kursu. W kursie uczestniczyło 23 osoby. Zajęcia przeprowadził Grzegorz Raganowicz

10 sierpień 2004 Na nasz wniosek poparty przez Departament Rozwoju Przedsiębiorczości i Departament Bezpieczeństwa Energetycznego wprowadzono do klasyfikacji i specjalności zawód "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej" (będzie usytuowany w grupie 3119)
od 1 września 2004 27 uczniów rozpoczęło naukę w nowym zawodzie "technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej"
4 październik 2004 Wizyta delegacji z Kalisza. Przedstawiciel Agencji Poszanowania Energii, Dyrektor ZSM oraz CKP w Kaliszu zainteresowani są utworzeniem podobnej placówki w Kaliszu.  
31 stycznia 2005 Wizyta delegacji z Miechowa na czele z burmistrzem Miechowa, wraz z dyrektorem Zespołu Szkół nr 2 w Miechowie
i nauczycielami. Zwiedzanie Centrum oraz   zapoznanie delegacji urządzeniami energetyki odnawialnej.
14-18 lutego 2005 Grupa 18 studentów Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie uczestniczyła w tygodniowym kursie „Termiczne instalacje solarne"
1 marca 2005 -

29 kwietnia 2005

Prace Szkoły i Centrum nad przygotowaniem Wniosku o udzielenie dotacji oraz Programu Modernizacji oferty edukacyjnej pt. "Iść w stronę Słońca ramach Konkursu na dotacje na zakup sprzętu dydaktycznego IT - Program Phare 2002. Projekt stanie do konkursu o pozyskanie (ok.20 tyś. Euro) środków na dalsze doposażenie pracowni laboratoryjnych, warsztatowych Centrum i Szkoły w nowoczesne urządzenia z zakresu techniki solarnej.

marzec 2005 Artykuł w czasopiśmie nowa Edukacja Zawodowa "Odnawialne źródła energii w edukacji na przykładzie Zespołu Szkół oraz Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie" (marzec - kwiecien nr 2/2005).
5 marca 2005 Zajęcia w Laboratorium Technik Solarnych dla nauczycieli zawodu zorganizowane przez Centrum Informacji Zawodowej w Wałbrzychu.
31 marca 2005 Spotkanie Dyrektorów Joanny Jaskamanickiej-Wilkos i Grzegorza Raganowicza z Dziekanem Wydziału Mechaniczno-Energetycznego na Politechnice Wrocławskiej dr hab. inż. Zbigniewem Gnutkiem, Prof. WUT w celu omówienia zakresu współpracy placówek.
29 kwietnia 2005

Zawarto Porozumienie o współpracy pomiędzy Wydziałem Mechaniczno Energetycznym Politechniki Wrocławskiej reprezentowanym przez Prof. dr hab. inż.. Zbigniewa Gnutka a Zespołem Szkół w Bielawie reprezentowanym przez dyrektora mgr Joannę Jaskmanicką-Wilkos i Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie reprezentowanym przez dyrektora mgr inż. Grzegorza Raganowicza

17 maja 2005 Burmistrz Miasta Bielawa Andrzej Hordyj oraz dyrektor Grzegorz Raganowicz spotkali się z władzami Politechniki Wrocławskiej w celu określenia możliwych aspektów poszerzenia współpracy.
30 maj 2005

Dolnośląski kurator oświaty Teresa Kaleta gościła w Zespole Szkół oraz Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie. Zwiedziła pracownie i laboratorium służące kształceniu uczniów w nowym zawodzie- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

30 maj 2005 Przyznanie dotacji w kwocie ok. 20 tysięcy Euro na realizacje projektu pt. "Iść w stronę Słońca" w ramach Konkursu na dotacje na zakup sprzetu dydaktycznego IT - Program Phare 2002.
1 czerwca 2005 -

31 sierpnia 2005

Realizacja projektu pt. "Iść w stronę Słońca"
6 czerwiec 2005

Podczas pobytu młodzieży ze szkół partnerskich z Lingen uczniowie najpierw zwiedzili Centrum – pracownie warsztatowe i laboratoria oraz wysłuchali informacji dotyczących historii powstania oraz wyposażenia Centrum Odnawialnych Źródeł Energii.Uczniowie partnerskiej Szkoly z Lingen wraz z ucznami naszej Szkoly uczestniczyli we wspólnych zajeciach laboratoryjnych w laboratorium technik solarnych w Centrum.

29 czerwca 2005

Prezentacja Centrum i szkolenie w ramach wizyty studentów z Zakładu Surowców Energetycznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

5 lipca 2005 Delegacja Politechniki Wrocławskiej odwiedziła Szkołę i Centrum. Tematem spotkania było poszerzenie wzajemnej współpracy w zakresie energetyki odnawialnej.
6 lipca 2005  6 lipca gościła w Bielawie delegacja Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU z jej sekreatrzem generalnym dr. Fritzem Brickwedde, dr. Urlichem Witte – odpowiedzialnym za kontakty międzynarodowe fundacji oraz Wiesławą Dyki – przedstawicielem fundacji w Polsce. Wizyta wiązała się z przyznaniem przez DBU dotacji w wysokości 125.000 euro na realizację w Bielawie projektu ekologicznego zagospodarowania OWW „Sudety”. Podczas wizyty w Bielawie delegacja DBU odwiedziła także Szkołę i Centrum.

31 sierpień 2005

Zakończenie prac nad realizacją projektu pt. "Iść w stronę Słońca" w ramach Konkursu na dotacje na zakup sprzetu dydaktycznego IT - Program Phare 2002. Efekty projektu:

1.Stanowisko dydaktyczne w pełni użytkowe do badań solarnych systemów termicznych. Inteligentny system wykorzystujący sterowanie cyfrowe, z możliwością akwizycji danych oraz współpracy z komputerem.

2. Stanowisko dydaktyczne do montażu, uruchamiania oraz badań systemu wentylacji z odzyskaniem ciepła z gruntowego wymiennika ciepła GWC. Wyposażone w inteligentny system wykorzystujący sterowanie cyfrowe, z możliwością akwizycji danych oraz współpracy z komputerem.

3. Stanowisko dydaktyczne do kompleksowego montażu i uruchamiania instalacji solarnej dla uzyskiwania ciepłej wody użytkowej. Wyposażone w inteligentny system wykorzystujący sterowanie cyfrowe, z możliwością akwizycji danych.

4. Stanowisko dydaktyczne do badania Modelu Energii Czystej (ogniwa paliwowa). Wyposażone w inteligentny system wykorzystujący sterowanie cyfrowe, z możliwością akwizycji danych.

14 wrzesień 2005 Dyrektorzy Joanna Jaskamanicka-Wilkos i Grzegorz Raganowicz na konferencji "Ogrzewanie energią słoneczną" zorganizowanej we Wroclawiu przez Polski Klub Ekologiczny Okręg Dolnośląski wygłosili referat pt."Nowy zawód - technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej - szansą rozwoju dla młodych ludzi".
15 wrzesień 2005 Dyrektor Grzegorz Raganowicz podczas międzynarodowej konferencji zorganizowanej we Wrocławiu na temat: "Finansowanie z unijnych oraz krajowych funduszy na przykładzie realizacji projektów w ramach inicjatywy wspólnotowej INTERREG oraz zadań z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej" na zaproszenie Rządu Kraju Związkowego Styrii i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wygłosił referat pt. "Iść w stronę słońca".
16 wrzesień 2005 Dyrektor Grzegorz Raganowicz podczas konferencji "Energia Słońca" zorganizowanej w Ulanowie k. Rzeszowa przez Centrum Doradztwa Gospodarczego Sp. z o.o. w Rzeszowie wygłosił referat pt. "Energetyka słoneczna w edukacji".
23 wrzesień 2005

Uroczystość przekazania "Urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych" zakupionych z Programu Phare 2002 Spójność Społeczna i Gospodarcza, w Projekcie nr PL 2002/000-580-06.04.01-01 Promocja Zatrudnienia i Rozwój Zasobów Ludzkich, Województwo Dolnośląskie. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu: Starosta Zbigniew Skowroński, członkowie Zarządu powiatu dzierżoniowskiego: Wiesław Kaptur i Adam Kożuch, Burmistrz Miasta Bielawa Ryszard Dźwiniel, zastępca Burmistrza Miasta Bielawa Andrzej Hordyj, ksiądz Dziekan Prałat dr Stanisław Chomiak, przedstawiciele Politechniki Wrocławskiej: dziekan wydziału mechaniczno-energetycznego prof.dr hab.inż Maciej Chorowski, dr hab. Halina Kruczek, WYG International Ltd: kierownik projektu WYG International Artur Sawrycz, Piotr Dywański,  Główny Specjalista na samodzielnym stanowisku ds. funduszy przedakcesyjnych Krystyna Sołtys,  Specjalista na samodzielnym stanowisku ds. funduszy przedakcesyjnych Karolina Trybuchowska, dyrektor Wydziału Oświaty Alicja Gromada, kierownik Powiatowego Urzędu Pracy Albert Blacharz, podinspektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Mieniem Powiatu Wiesław Kołacz,   emerytowany dyrektor szkoły Tadeusz Żurawski, Mirosław Socha Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej.

 24 listopada 2005 PCKP wspólnie z Zespołem Szkół w Bielawie pozyskała kolejne fundusze w kwocie 120 tys. euro z projektu "Słońcu naprzeciw" na doposażenie bazy nowego zawodu.
16 - 20 stycznia 2006 Grupa 26 studentów 4 roku studiów Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa uczestniczyła w tygodniowym kursie "Termiczne instalacje solarne".

 13 lutego 2006

Wizyta uczniów Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie wraz z opiekunem. Zajęcia edukacyjne.

 9 marca 2006

Siedemnastu studentów Katolickiej Akademii "Ludwig Windthorst Haus" z partnerskiego miasta Lingen w Niemczech odwiedziło Centrum Odnawialnych Źródeł Energii.
 16 marca 2006 Wizyta uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół nr 3 w Dzierżoniowie w ramach programu „Sokrates Comenius”.
 5 kwietnia 2006

Międzynarodowa grupa uczniów i nauczycieli z niemieckiej szkoły Willy-Brand-Schule z Kassel, uczniów ze szkoły w Mokrzeszowie oraz z Hotionol College z Rumunii. Zwiedzanie oraz wykład na temat alternatywnych źródeł energii.

 6 kwietnia 2006 Delegacji z Niemiec w ramach programu Leonardo-Programms odwiedziła Szkołę i Centrum.
 26 kwietnia 2006

Rekord!!!
3 klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie odwiedziło Centrum.
Urządzenia w Centrum wzbudziły potężne zainteresowanie uczniów 6-tej klasy, w szczególności dziewcząt.

 16 czerwca 2006 Centrum odwiedził Poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch.
 13 lipca 2006 Zajęcia laboratoryjne oraz zwiedzanie Centrum przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
 28 lipca 2006 Wizyta uczestników wyjazdu studialnego pt. „Energia Słońca” realizowanego w ramach Projektu: „Innowacyjne metody
i możliwości pozyskiwania i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w województwie świętokrzyskim”.

 29 września 2006

 Uroczystość przekazania urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych w ramach realizacji projektu „Słońcu naprzeciw” zakupionych z Programu Phare 2003 w ramach kontraktu nr PL 2003/004-379/05.03_03.
11 października 2006 Delegacja z Czech z partnerskiej szkoły zawodowej w Lanskroun Zespołu Szkół nr 1 w Dzierżoniowie. Uczniowie
i nauczyciele zwiedzili Centrum oraz  oglądnęli prezentację.
26 października 2006 Wizyta delegacji  z niemieckiej Szkoły Zawodowej w Amberg w celu nawiązania współpracy we wspólnym projekcie.

18 listopada 2006

 Rozpoczęła się pierwsza edycja studiów podyplomowych „Urządzenia i Systemy Energetyki Odnawialnej”. Są to pierwsze studia podyplomowe o tym kierunku uruchomione przez Wydział Mechaniczno-Energetyczny Politechniki Wrocławskiej. Są one organizowane wspólnie z dwiema powiatowymi placówkami – z Zespołem Szkół i Powiatowym  Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie. Utworzenie studiów podyplomowych przez Politechnikę w naszym powiecie było możliwe dzięki temu, że dwie powiatowe placówki tworzące Centrum Odnawialnych Źródeł Energii stanowią najlepiej wyposażony w urządzenia energetyki odnawialnej ośrodek w Polsce. Umożliwiło to stworzenie jedynego programu zajęć opartego o ćwiczenia i laboratoria.
Inauguracja rozpoczęcia studiów oraz pierwszy wykład odbyły się w sobotę w auli Zespołu Szkół w Bielawie.
Zajęcia laboratoryjne odbyły się w niedzielę w Laboratorium Technik Solarnych w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie.

11 grudnia 2006

 Utworzenie Sieci Promocji Innowacyjnych Rozwiązań w Energetyce (akronim SPIRE) prowadzącej działania w zakresie tworzenia i promowania nowych technologii energetycznych na terenie Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem ich efektywności ekologicznej. Przez technologie energetyczne rozumiemy rozwiązania techniczne i technologiczne w systemach elektroenergetycznych, cieplnych i gazowych.

Lista członków-założycieli

Sieci Promocji Innowacyjnych Rozwiązań w Energetyce

SPIRE

1.      Instytut Automatyki Systemów Energetycznych - CEPRIN, Wrocław

2.      Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Jeleniej Górze

3.      Urząd Miasta i Gminy w Świerzawie

4.      Starostwo Powiatowe w Strzelinie

5.      Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie

6.      Polski Klub Ekologiczny we Wrocławiu

29.01. - 2.02.2007

 Grupa 31 studentów 4 roku studiów Akademii Górniczo Hutniczej z Krakowa uczestniczyła w tygodniowym kursie 
 "Termiczne instalacje solarne".

 kwiecień 2007

 W ramach programu edukacyjnego „Energia ze źródeł odnawialnych”, realizowanego w Legnicy, funkcjonujące w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii" odwiedziło łącznie 300 uczniów wraz
z opiekunami z legnickich szkół. W ramach programu wycieczki realizowane były zajęcia edukacyjne z zakresu wykorzystania Odnawialnych Źródeł Energii. Cykl wykładów wraz z prezentacją stanowisk dydaktyczno - użytkowych realizowany był do połowy maja.

14 - 15 maja 2007

 W Bielawie w Pałacu Bielawa odbyło się X Seminarium z cyklu: "Zrozumieć Energię" pt.: "Energetyka odnawialna
w praktyce", którego organizatorami byli:
Centrum Promowania Innowacji w Energetyce oraz Powiatowe Centrum  Kształcenia Praktycznego w Bielawie.

17 czerwca 2007

Odbyła się w Zamku Książ w Wałbrzychu uroczystość wręczenia Dolnośląskich Kluczy Sukcesu. Jest to ogromny sukces Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie! Jesteśmy najlepszą instytucją edukacyjną na Dolnym Śląsku! Powiatowa placówka otrzymała Dolnośląski Klucz Sukcesu w kategorii "Najlepsza instytucja edukacyjna”.

6.07. - 27.07.2007

W lipcu 2007 roku w ramach projektu dotowanego przez Niemiecką Fundację Ochrony Środowiska, Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie kształciło 4 łotewskich nauczycieli ze Szkoły Mechaniczno – Technologicznej w Olaine. Szkolenie „Energie odnawialne w szkoleniu zawodowym – podstawy oraz merytoryczne i dydaktyczne wdrożenie” obejmowało łącznie 160 godzin wg autorskiego programu Dyrektora Centrum mgr inż. Grzegorza Raganowicza. 

PLAN RAMOWY SZKOLENIA

Szkolenie podstawowe trwające 3 tygodnie.

1 Moduł – Termiczne instalacje solarne

2 Moduł – Fotowoltaiczne instalacje solarne

3 Moduł – Pompy ciepła

4 Moduł – Metodyka zajęć w zakresie energetyki odnawialnej

Charakterystyka zajęć:

1.      Wykłady – charakterystyka elementów instalacji oraz źródeł energii, technologia, bhp,

2.      Laboratorium – ćwiczenia na stanowiskach dydaktycznych,

3.      Zajęcia praktyczne – montaż oraz obsługa użytkowych urządzeń na terenie Centrum,

4.      Planowanie instalacji – projekt instalacji, planowanie instalacji przy użyciu programów komputerowych,

5.      Wykorzystanie komputera w pracy – sterowanie instalacjami, programy projektowe, wizualizacja. 

Celem kursu było przygotowanie łotewskich nauczycieli do utworzenia w swoim kraju podobnego ośrodka.

23 - 24.10.2007

W hali wystawowej Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych (IASE) we Wrocławiu odbyły się I Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia”.
Organizatorami Targów oraz towarzyszącego im I Dolnośląskiego Forum Energii Odnawialnej było Stowarzyszenie na Rzecz Promocji Dolnego Śląska oraz Centrum Promowania Innowacji w Energetyce – CEPRIN. Tematem Forum była strategia rozwoju odnawialnych źródeł energii na Dolnym Śląsku oraz możliwości finansowania takich inwestycji w tym regionie naszego kraju.
Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie jako pierwsza w Polsce Szkoła Słoneczna i jednostka organizująca zajęcia edukacyjne z zakresu energetyki odnawialnej, również brała udział we wrocławskich targach. Na wystawionym przez nas stoisku prezentowaliśmy stanowiska dydaktyczne z zakresu technik wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w które wyposażone jest nasze Laboratorium Technik Solarnych. Odwiedzający mogli zobaczyć m. in., na jakiej zasadzie działa ogniwo paliwowe, jak dzięki kolektorowi słonecznemu można podgrzać wodę, a także jak działa dźwig zasilany energią elektryczną powstałą w wyniku przetwarzania energii słonecznej w ogniwie fotowoltaicznym.

01.09. – 06.09.2008

W Auli Jana Pawła II na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu z okazji okrągłego Jubileuszu wydawania miesięcznika „Ekonatura”, Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie uczestniczyło w wystawie pt. „Przyczyny i skutki ocieplania się klimatu. Promocja i wyróżnianie edukacji ekologicznej na Dolnym Śląsku”. Centrum reprezentowali Marcelina Guglas oraz Jacek Trobus.

01.09. – 06.09.2008

We współpracy z Politechniką Wrocławską, w ramach projektu: Międzynarodowa Szkoła Letnia „Redukcja emisji CO2 poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na przykładzie Europy Centralnej w kontekście Polityki Energetycznej Unii Europejskiej” w PCKP w Bielawie 30-osobowa, międzynarodowa grupa, studentów z Polski, Czech i Słowacji uczestniczyła w zajęciach naukowo – dydaktycznych dotyczących wykorzystania odnawialnych źródeł energii, prowadzonych na stanowiskach laboratoryjnych Centrum. Uczestnikami byli studenci IV roku Politechniki Wrocławskiej, Politechniki w Ostrawie oraz Politechniki w Koszycach.

8.09.2008

 

Odbyła się w PCKP w Bielawie konferencja naukowa zatytułowana „Co z tą energią?” zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Ekologów w ramach Programu Active Learning-Integracja Aktywnego Nauczania i Monitoringu Energetycznego. Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie z terenu Dolnego Śląska próbowali znaleźć odpowiedź na zadane w tytule pytanie.

Program konferencji:
1000 – Otwarcie konferencji i powitanie gości,

1015 – Realizacja programu Active Learning – dr inż.
Barbara Mianowska
, wiceprezes      Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów
1030 – „Co z Tą energią” – mgr inż. Grzegorz Raganowicz, dyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie
1130 – Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej – zwiedzanie Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie
1330 – Zakończenie konferencji.

 

4.10.2008

 

W Parku Miejskim w Bielawie odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Bielawa Twój DOM” zorganizowany przez Partnerstwo na Rzecz Mieszkańców Gminy Bielawa „SOWA”, gdzie swoją ofertę zaprezentować mogły bielawskie instytucje, m.in. CARITAS, OPS, ŚDS, BUTW, Komisariat Policji, Straż Miejska, NZOZ „EURO MEDICA”, Zespół Szkół i inne.
Wśród wielu instytucji świadczących pomoc dla mieszkańców i kół zainteresowań z bielawskich placówek oświatowych i kulturalnych znalazło się również stoisko Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie prezentujące swoją ofertę edukacyjną. Osobom zwiedzającym czas umilały występy artystyczne z bielawskich placówek oświatowych i kulturalnych, stoiska gastronomiczne, kiermasz rękodzieła i inne atrakcje.

20.10.2008

 

Urząd Miasta Bielawa oraz Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” oraz Zespół Szkół i Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie zorganizowały Miejskie Dni Inteligentnej Energii w ramach międzynarodowego projektu pt. „Zarządzanie energią przez władze lokalne (Management of Domains Related to Energy in Local authorities MODEL)”.
W tym dniu setki osób odwiedziło PCKP w Bielawie. Nie tylko uczniowie, ale także prywatni inwestorzy i przedsiębiorcy mieli okazję dowiedzieć się więcej na temat odnawialnych źródeł energii, a także zobaczyć kolektory słoneczne, moduły fotowoltaiczne, generator wiatrowy zamontowane na dachu Centrum oraz pompy ciepła, GWC - gruntowy wymiennik ciepła, kotły na biomasę a także jak działa ogniwo paliwowe i inne urządzenia, w które wyposażone jest PCKP w Bielawie.

20.10.2008

Zakończył się remont dachu papowego na budynku Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie. Wymieniono pokrycie dachu, instalacje odgromową, rynny, odmurowany komin wyposażono we wkład kominowy ze stali nierdzewnej, a także ocieplono strop.
Jest to następny element działań ekologicznych w Centrum w zakresie oszczędnego gospodarowania energią. Szacuje się, że ocieplenie stropu dachu może stanowić oszczędności na poziomie 10 – 20% kosztów związanych z ogrzewaniem. W Centrum od wielu sezonów grzewczych funkcjonuje kotłownia ekologiczna wyposażona w kotły na drewno, słomę, pellety, pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Takie zróżnicowanie systemu grzewczego pozwala na dywersyfikację źródeł energii, co wiąże się z bezpieczeństwem energetycznym budynku Centrum.

1.11.2008

W Centrum gościli nauczyciele oraz samorządowcy z miejscowości Amberg w Niemczech. Celem wizyty było nawiązanie współpracy w zakresie wspólnych działań mających na celu popularyzację urządzeń energetyki odnawialnej oraz realizacji wspólnych projektów. Goście z Niemiec pragną utworzyć Centrum Energii Odnawialnych w Ensdorf w Niemczech na posiadłościach istniejącego zamku.

 

12.12. -  13.12.2008

W hali wystawowej Instytutu Automatyki Systemów Energetycznych (IASE) we Wrocławiu odbyły się II Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia” oraz II Dolnośląskie Forum Energii Odnawialnej. Tematem Forum było przedstawienie praktycznych działań z zakresu energetyki odnawialnej.
Na wystawionym przez nas stoisku prezentowaliśmy stanowiska dydaktyczne z zakresu technik wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w które wyposażone jest nasze Laboratorium Technik Solarnych. Odwiedzający mogli zobaczyć m. in., na jakiej zasadzie działa ogniwo paliwowe, jak dzięki kolektorowi słonecznemu można podgrzać wodę, a także jak działa dźwig zasilany energią elektryczną powstałą w wyniku przetwarzania energii słonecznej w ogniwie fotowoltaicznym. Na targach Centrum reprezentował Jacek Torbus, Stefan Rutkowski, Marcelina Guglas, Katarzyna Hałaczkiewicz.
Dyrektor Centrum Grzegorz Raganowicz w ramach II-go Dolnośląskiego Forum Energii Odnawialnej zaprezentował osiągnięcia placówki w ramach działania Centrum Odnawialnych Źródeł Energii. Tytuł prezentacji – „Praktyczne systemy edukacyjne OZE na przykładzie PCKP w Bielawie”.

12.01.2009

Centrum odwiedzili studenci Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - Katedra Ogólnej Uprawy Roli i Roślin. W ramach prezentacji Studenci zapoznali się funkcjonowaniem Centrum Energii Odnawialnych jako edukacyjnej placówki oraz zwiedzili pracownie i laboratoria.

19.01. -  23.01.2009

Odbył się kurs pt. „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” dla studentów Sekcji Koła Naukowego Geologów Odnawialne Źródła Energii „Grzała” działającego przy wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Program kursu opracował Grzegorz Raganowicz. Kurs obejmował 45 godzin dydaktycznych. W kursie uczestniczyło 25 studentów.

26.02.2009

Wieloletnie działania na rzecz ochrony środowiska oraz posiadanie najlepiej wyposażonego w urządzenia i systemy energetyki odnawialnej ośrodka szkoleniowego w Polsce – to skłoniło samorządowców z powiatu gostyńskiego do odwiedzenia naszego powiatu. Wizyta miała miejsce 26 lutego. W tym dniu 16-osobowa grupa radnych oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Gostyniu zwiedziła m.in. Centrum Odnawialnych Źródeł Energii przy PCKP w Bielawie. Pracownicy Centrum zaprezentowali m.in. laboratorium i pracownię technik solarnych, pracownię pomp ciepła oraz ekologiczną kotłownię na biomasę. W trakcie prezentacji był także czas na poznanie wybranych stanowisk dydaktycznych z zakresu energetyki odnawialnej.

3.04.2009

W dniu  dzisiejszym od godziny 900 do godziny1030 (w ramach X Prezentacji Placówek Oświatowych) Powiatowe Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie zorganizowało warsztaty dla uczniów i nauczycieli gimnazjów. W warsztatach udział wzięli uczniowie gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie i gimnazjum z Piławy Górnej.
Tematem warsztatów było zaprezentowanie najnowszych technologii z zakresu obróbki skrawaniem. Uczestnicy mieli możliwość praktycznego zapoznania się z możliwościami obróbkowymi tokarki cnc i frezarki cnc. W trakcie zajęć pokazano uczestnikom nowoczesny program wspomagający obróbkę skrawaniem EdgeCAM.

4.04.2009

W dniu 4 kwietnia 2009r. o godz. 900 gościliśmy u siebie 30 osobową grupę studentów z Politechniki Wrocławskiej - Wydział Elektryczny. Tematem spotkania była przygotowana prezentacja nt. „Centrum Odnawialnych Źródeł Energii”

19.05.2009

Dyrektor Grzegorz Raganowicz podczas VI Studenckiej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "SZANSE I ZAGROŻENIA GOSPODARKI ODPADAMI" zorganizowanej w Jeleniej Górze-Dwór Czarne przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu WYDZIAŁ GOSPODARKI REGIONALNEJ I TURYSTYKI W JELENIEJ GÓRZE Katedra Zarządzania Jakością i Środowiskiem KOŁO NAUKOWE OIKOS wygłosił referat pt. "Odnawialne Źródła Energii w edukacji na przykładzie Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie".

04- 05.2009

6 pracowników firmy GEDEON, którzy ukończyli kurs pt. "Monter instalacji i urządzeń sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, gazowych oraz energetyki odnawialnej z umiejętnością spawacza gazowego" w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie wykonują instalacje w Belgii w miejscowości Buggenhout na dachach biurowców.

19.06.2009

Gościliśmy u siebie delegację młodzieży z trzech krajów: Turcji, Włoch i francuskiej Guadelupy. Wizyta ta stanowiła element projektu pod nazwą Noc Świętojańska. Organizatorem tego projektu był Powiatowy Punkt Informacji Młodzieżowej działający przy Starostwie Powiatowym w Dzierżoniowie. Głównym celem wizyty była ekologia i uświadamianie potrzeby ciągłej ochrony środowiska.

25.06.2009

W Centrum przebywała delegacja z Niemiec wraz z przedstawicielem Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU Panią Wiesławą Dyki. Celem wizyty była realizacja wspólnych projektów w zakresie szkolnictwa zawodowego oraz edukacji ekologicznej.

08-09.2009

 

Studenci wydziału Mechaniczno-Energetycznego Politechniki Wrocławskiej Paweł Pacyga i Wojciech Karwacki w czasie odbywania praktyki kierunkowej w Laboratorium Technik Solarnych w Centrum Odnawialnych Źródeł Energii przy Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie zaprojektowali i wykonali, pod opieką Dyrektora Centrum Pana mgr inż. Grzegorza Raganowicz, stanowisko dydaktyczne „Pompa ciepła współpracująca z kolektorem słonecznym”. Nowe stanowisko dydaktyczne umożliwia zapoznanie się z budową i zasadą działania systemu grzewczego wyposażonego w pompę ciepła oraz kolektor słoneczny. Stanowisko wyposażone w regulator pozwala na wykonywanie doświadczeń symulujących rzeczywiste warunki pracy instalacji. Jest to następne stanowisko skomponowane z elementów wcześniej zakupionych w ramach realizowanych projektów. Ze stanowiska będą mogli korzystać uczniowie, kursanci oraz studenci.

1-5.09.2009

 

W dniach1-5.09.2009 w Bielawie w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego przy wykorzystaniu bazy techno-dydaktycznej Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, Politechnika Wrocławska, czeska Politechnika w Ostrawie oraz słowacka Politechnika w Koszycach, zorganizowały „Międzynarodową Szkołę Letnią”. Program Szkoły Letniej przewidywał 11-dniowy cykl zajęć dydaktycznych prowadzonych dla studentów z Polski, Czech i Słowacji. Drugi tydzień zajęć (6-13.09.2009) odbył się na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej.
Podczas kursu jego uczestnicy mieli możliwość pracy na specjalistycznych stanowiskach laboratoryjnych. Wiodącą tematykę Szkoły Letniej stanowiły nowoczesne technologie energetyczne, wykorzystujące odnawialne źródła energii w aspekcie ograniczenia emisji dwutlenku węgla

29.10.2009

29 października 2009 roku wspólnie z Dolnośląskim Klastrem Energii Odnawialnej oraz z Zespołem Szkół w Bielawie zorganizowaliśmy konferencję pn. „Odnawialne Źródła Energii w Edukacji". Do udziału w tym wydarzeniu zaprosiliśmy samorządowców z powiatu dzierżoniowskiego. Nie zabrakło także przedstawicieli placówek oświatowych oraz firm. Przedstawiciele pracodawców mogli przedstawić potrzeby i oczekiwania pracodawców wobec jednostek edukacyjnych, określić zapotrzebowania kadrowe. Przedstawiciele placówek edukacyjnych z kolei przedstawili możliwości i metody kształcenia specjalistów w zakresie urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Podczas całej konferencji odbyło się wiele wystąpień i prezentacji. Konferencję zakończyła dyskusja na temat potrzeb wdrożenia nowego zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i wypracowaniem wniosku przez Dolnośląski Klaster Energii Odnawialnej do Ministerstwa Edukacji.

 

 

Kolektory solarne na platformie dachu szkoły

 

Kierownik warsztatów G. Raganowicz wspólnie
z przedstawicielem firmy Energoprojekt dostosowuje program sterujący instalacjami słonecznymi

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - dyrektor szkoły wraz
z zaproszonymi gośćmi

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - dyrektor szkoły z Monachium Wilii Kirchensteiner w trakcie wykładu

 

  Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - uczniowie dziękują przedstawicielowi DBU na Polskę Mirosławie Dyki, oraz dyrektorowi Szkoły Solarteur
w Pinkafeld Wernerowi Rauscher , podziękowania otrzymują kurator oświaty dr Zbigniew Paśko,
burmistrz miasta Lingen Ursula Ramelow -
i dyrektor szkoły w Lingen - Hermann J
änen za pomoc w realizacji projektu "Szkoły Słonecznej"

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - dyrektor dziękuje burmistrzowi miasta Bielawy Ryszardowi Dźwinielowi, staroście powiatowemu Piotrowi Wiśniowskiemu, przedstawicielowi DBU na Polskę Wiesławie Dyki, oraz dyrektorowi Szkoły Solarteur w Pinkafeld Wernerowi Rauscher za pomoc w realizacji projektu "Szkoły Słonecznej"

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej"

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - ks. prałat proboszcz parafii WNMP w Bielawie - Stanisław Chomiak, burmistrz miasta Lingen Ursula Ramelow - i dyrektor szkoły w Lingen - Hermann Jänen

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - moment poświęcenia instalacji

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - delegacja z Iławy - wicestarosta powiatu iławskiego Tadeusz Szczepaniak, dyrektor wydziału edukacji Jadwiga Kolman oraz dyrektor Liceum Ogólnokształcącego Andrzej Lewandowski wręczają dyrektorowi prezent

 

Otwarcie "Szkoły Słonecznej" - Milan Nowak - dyrektor generalny słowacko-niemieckiej firmy ThermoSolar prowadzi wykład

  Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii" - od prawej Wiesława Dyki, Piotr Wiśniowski, Ryszard Dźwiniel, Grzegorz Raganowicz,

 

Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"   Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

 

Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"   Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

 

Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"   Otwarcie "Centrum Odnawialnych Źródeł Energii"

 

Uroczystość przekazania "Urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych"
Projekt" Iść w stronę Słońca".

 

Uroczystość przekazania "Urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych"
Projekt" Iść w stronę Słońca".

 

Uroczystość przekazania "Urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych"
Projekt" Iść w stronę Słońca".

 

Uroczystość przekazania "Urządzeń do pozyskiwania energii ze źródeł alternatywnych"
Projekt" Iść w stronę Słońca".

 

26 kwietnia 2006 - 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 9 w Dzierżoniowie odwiedziło Centrum.

 

 29 września 2006 - Projekt "Słońcu naprzeciw"

 

29 września 2006 - Projekt "Słońcu naprzeciw"

 

17 czerwca 2007 - uroczystość wręczenia Dolnośląskich Kluczy Sukcesu

 

6.07. - 27.07.2007 - szkolenie łotewskich nauczycieli ze Szkoły  w Olaine

 

6.07. - 27.07.2007 - szkolenie łotewskich nauczycieli ze Szkoły  w Olaine

 

23 - 24.10.2007 - I Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia”

 

23 - 24.10.2007 - I Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia”

 

1.09 - 6.09.2008 -  realizacja projektu "Międzynarodowa Szkoła Letnia

 

1.09 - 6.09.2008 -  realizacja projektu "Międzynarodowa Szkoła Letnia

 

1.09 - 6.09.2008 -  realizacja projektu "Międzynarodowa Szkoła Letnia

 

1.09 - 6.09.2008 -  realizacja projektu "Międzynarodowa Szkoła Letnia

 

8.09.2008 - konferencja naukowa „Co z tą energią?”

 

8.09.2008 - konferencja naukowa „Co z tą energią?”

 

4.10.2008 - festyn rodzinny w Parku Miejskim w Bielawie pod hasłem „Bielawa Twój DOM”

 

4.10.2008 - festyn rodzinny w Parku Miejskim w Bielawie pod hasłem „Bielawa Twój DOM”

 

20.10.2008 - Dni Inteligentnej Energii

 

20.10.2008 - Dni Inteligentnej Energii

 

20.10.2008 - Dni Inteligentnej Energii

 

20.10.2008 - Dni Inteligentnej Energii

     
 

1.11.2008 - nauczyciele oraz samorządowcy z miejscowości Amberg w Niemczech

 

1.11.2008 - nauczyciele oraz samorządowcy z miejscowości Amberg w Niemczech

 

1.11.2008 - nauczyciele oraz samorządowcy z miejscowości Amberg w Niemczech

 

1.11.2008 - nauczyciele oraz samorządowcy z miejscowości Amberg w Niemczech

 

12.12.2008 - II Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia”

 

12.12.2008 - II Dolnośląskie Targi Energii Odnawialnej „Innowacje i Wdrożenia”

 

19.01 - 23.01.2009 - kurs pt. „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” dla studentów Sekcji Koła Naukowego Geologów Odnawialne Źródła Energii „Grzała"

 

19.01 - 23.01.2009 - kurs pt. „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” dla studentów Sekcji Koła Naukowego Geologów Odnawialne Źródła Energii „Grzała"

 

19.01 - 23.01.2009 - kurs pt. „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” dla studentów Sekcji Koła Naukowego Geologów Odnawialne Źródła Energii „Grzała"

 

19.01 - 23.01.2009 - kurs pt. „Urządzenia i systemy energetyki odnawialnej” dla studentów Sekcji Koła Naukowego Geologów Odnawialne Źródła Energii „Grzała"

26.02.2009 - 16-osobowa grupa radnych oraz pracowników Starostwa Powiatowego w Gostyniu zwiedziła m.in. Centrum Odnawialnych Źródeł Energii

     
 
04-05.2009 - 6 pracowników firmy GEDEON, którzy ukończyli kurs pt. "Monter instalacji i urządzeń sanitarnych, grzewczych, wentylacyjnych, gazowych oraz energetyki odnawialnej z umiejętnością spawacza gazowego" w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie wykonują instalacje w Belgii w miejscowości Buggenhout na dachach biurowców.

19.06.2009 - Gościliśmy u siebie delegację młodzieży z trzech krajów: Turcji, Włoch i francuskiej Guadelupy. Wizyta ta stanowiła element projektu pod nazwą Noc Świętojańska.

 

25.06.2009 - delegacja z Niemiec wraz z przedstawicielem Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU Panią Wiesławą Dyki.

 

25.06.2009 - delegacja z Niemiec wraz z przedstawicielem Niemieckiej Fundacji Ochrony Środowiska DBU Panią Wiesławą Dyki.

     

 

08-09.2009 - praktykanci w PCKP w Bielawie

 

1-5.09.2009 - Międzynarodowa Szkoła Letnia

   

29.10.2009 - konferencja "Odnawialne Źródła w Edukacji"

   

Ostatnia aktualizacja 11.11.2009 r.