„Przeszłość to dziś, tylko cokolwiek dalej ”

Cyprian Kamil Norwid

Jubileusz Szkoły Słonecznej jest okazją do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Chociaż czas porządkuje te wspomnienia, czasem dodaje im blasku.

23 marca 2001 r. w obecności wielu zaproszonych gości odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Słonecznej w Bielawie - pierwszej w Europie Środkowej i Wschodniej placówce edukacyjnej tego typu. Efekty tego innowacyjnego przedsięwzięcia zostały zaprezentowane podczas uroczystości Jubileuszu 07 kwietnia 2011r. w Zespole Szkół oraz w Powiatowym Centrum Kształcenia Praktycznego w Bielawie. Przygotowania do Jubileuszu trwały nieprzerwanie od kilku miesięcy, by właśnie w tym dniu uroczystość mogła rozpocząć się konferencją pt. "Innowacja w edukacji, energetyce i ekologii", skierowaną do wszystkich tych, którzy swoimi działaniami i zaangażowaniem przyczynili się do utworzenia i rozwoju Szkoły Słonecznej. Święto Szkoły Słonecznej było okazją, by wspólnie poprzez zachowane wspomnienia, uświadomić sobie, jak wielki dorobek udało się zgromadzić przez ostatnich dziesięć lat oraz by zastanowić się nad przyszłością Szkoły.

W uroczystości wzięło udział wiele osób. Byli to przedstawiciele parlamentu RP, powiatu dzierżoniowskiego, gmin, wyższych uczelni, stowarzyszeń i firm specjalizujących się w energetyce odnawialnej,  dyrektorzy miejscowych szkół i placówek oświatowych wszyscy, którzy mieli swój udział w powstaniu i rozwoju Szkoły Słonecznej.

Harmonogram konferencji

1. Powitanie gości – mgr Ireneusz Rutowicz

2. Otwarcie konferencji - Starosta Dzierżoniowski Janusz Guzdek

3. „Innowacja w edukacji, energetyce i ekologii na przykładzie Szkoły Słonecznej w Bielawie” – mgr inż. Grzegorz Raganowicz

4. „Rola jednostek samorządu terytorialnego w regionalnym systemie innowacji” – dr Mieczysław Ciurla

5. "Energetyka - źródłem innowacji dla polskiej gospodarki" - prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski

6. Potencjał energetyki odnawialnej Dolnego Śląska z uwzględnieniem Powiatu Dzierżoniowskiego – dr inż. Maciej Sygit

7. Innowacje w zarządzaniu energią i ochroną środowiska na przykładzie działań w Powiecie Dzierżoniowskim – mgr inż. Katarzyna Złotnicka

8. Przerwa kawowa

9. Bielawa miastem promującym ekologię – dr Andrzej Hordyj

10. Innowacyjny rozwój firm w zakresie energetyki odnawialnej – inż. Andrzej Kwiatkowski

11. Wystąpienia zaproszonych gości.

12. Dydaktyczne i praktyczne wykorzystanie bazy Szkoły Słonecznej w Bielawie – pracownicy PCKP w Bielawie (miejsce – PCKP w Bielawie)

13. Poczęstunek