Projekt - Szko³a S³oneczna

Realizacja zadania
"Szko³a S³oneczna"

Dnia 23.03.01 nast¹pi³o otwarcie Szko³y S³onecznej w Bielawie, które to uwieñczy³o paruletni okres przygotowawczy zwi¹zany z jej powstaniem.
Realizacja projektu utworzenia Szko³y S³onecznej umo¿liwi³a szkole poszerzenie oferty dydaktycznej o nowe modu³y nauczania zwi¹zane z aktywnym wykorzystaniem energii promieniowania s³onecznego:

Bateria kolektorów s³onecznych na dachu budynku PCKP w Bielawie

I. Funkcjonuj¹ce wyposa¿enie techniczno-dydaktyczne w ramach realizacji zadania "Szko³a S³oneczna" stanowi¹:

Instalacja fotowoltaiczna do przetwarzania energii promieniowania s³onecznego na energiê elektryczn¹

Pracownia techniki solarnej. Autobezpieczne instalacje solarne.

II. Opis zainstalowanych urz¹dzeñ

Cieczowe kolektory s³oneczne oraz modu³y fotowoltaiczne zamocowane s¹ na specjalnie dla tego celu wykonanym stela¿u oraz platformie umiejscowionej na p³askim dachu szko³y. W sk³ad wyposa¿enia wchodz¹ trzy samodzielnie instalacje do podgrzewania wody u¿ytkowej:

1. Zasobniki instalacji nr 2 i 3 po³¹czone s¹ ze sob¹ równolegle, a woda wstêpnie podgrzana w okresie niesprzyjaj¹cej pogody przez kolektory s³oneczne trafia z nich do elektrycznego podgrzewacza pojemnoœciowego, który ma za zadanie utrzymywaæ w³aœciw¹ temperaturê wody u¿ytkowej.
  2. W okresie wakacji letnich wystêpuje bardzo ma³e zapotrzebowanie wody u¿ytkowej, przy najwiêkszej poda¿y energii promieniowania s³onecznego. Ka¿da instalacja zabezpieczona jest przed przegrzaniem, poprzez tzw. mo¿liwoœæ zrzutu ciep³a i wych³odzenie zasobników przed nastêpnym upalnym dniem.
    W sk³ad uk³adu ciep³owniczo-sch³adzaj¹cego wchodzi:
    - instalacja nr 1 - jeden grzejnik p³ytowy zamontowany na œcianie w Pracowni Instalacje Solarne.
    - instalacja nr 2 i 3 - trzy grzejniki p³ytowe zamontowane na œcianie w pomieszczeniu Pracowni Pomp Ciep³a
  3. W okresie zimowym mo¿liwoœæ usuniêcia pokrywy œnie¿nej oraz szronu poprzez z³¹czenie trybu rêcznego pracy pompy obiegu solarnego.

III. Koszty realizacji zadania
Koszt ca³kowity zadania: 629 000 z³otych

IV. Pozyskane dotacje:
Na realizacjê zadania uda³o siê pozyskaæ œrodki
- 294 000 z³otych - DBU Niemiecka Fundacja Ochrony Œrodowiska
- 178 000 z³otych - Starostwo Powiatowe w Dzier¿oniowie